Özel Yazılım Nedir? Faydaları, Avantajları Nelerdir?

Herkese hitaben hazırlanmış bir yazılım işinizi çözmüyorsa; işletmeniz için Özel Yazılım'ın vakti gelmiş. Vakit kaybetmeyin.

Özel Yazılım Nedir?

Aslında, sorunun kendisi içerisinde cevabı barındırıyor. Sizin isteklerinize özel olarak tasarlanan ve oluşturulan programlardır. Sizlerin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda şekillenen bu programlar, sizlere özel kullanım alanları içermektedir. Yani, bir yazılımda ne arıyorsanız onlar size sağlanıyor. Kullandığınız yazılımda sizin için sorun teşkil eden şeyler varsa veya bazı noktalarda eksik olduğunu düşünüyorsanız, özel yazılımlar bunu ortadan kaldırıyor. Tamamen size ve isteklerinize odaklanıyor. 

Firmalar, kendi iş süreçleri ve projeleri dahilin de, bu programlara ihtiyaç duyarlar. Piyasada hali hazırda satılan programlardan farklıdırlar ve o standart yapının dışına çıkarlar. Eksikleri gidermek ve daha pratik yollar bulmak adına düşük maliyetli çözümler geliştirmeyi sağlarlar. Belirli bir araştırma süreci gerektirirler. Özel yazılımların oluşturulması sadece satış aşamasını içermezler, satış sonrası destek de oldukça önemli bir yer tutar. Satış sonrası gerekli eğitimler ve geliştirme destekleri de bu yazılımları tasarlayan ve oluşturan kişilerce sağlanır. 

İşletmeler oturmuş bir yapıya sahip olsalar dahi, her gün aynı işi yapmazlar veya aynı verilere sahip olmazlar. Veriler ve işler çeşitlilik ve farklılık gösterebilirler. Bu verilerin ve işlerin takibinin iyi bir şekilde sağlanabilmesi ve analiz/raporlama gibi süreçlerin olabilecek en hızlı ve pratik şekilde yönetilebilmesi için bilgisayar yazılımlarından faydalanılır. Geliştirilmiş standart yazılımlar, bu işleyişi kontrol etmeye fayda sağlamaktadır. Ancak, bazı yazılımlar bunu daha detaylı bir sürece ve incelemeye tabii tutmaya yardımcı olurlar. Böylece iş akışının detaylandırılması ve analizi de kolaylaşır. Böylece, tek bir ürün üzerinden dahi bütün iş akışını kontrol edebilirsiniz. 

Özel Yazılımların Avantajları Nelerdir?

Özel yazılımlar, firmaya özel oldukları için isteklerinizi karşılamak için birebir fayda sağlan yazılımlardır. Bu avantajları daha detaylı incelemek gerekirse;

1- Başlangıç olarak maliyetli gördüğünüz bu yazılımlar, uzun vadede ekstra yazılım maliyetlerinden ve değişikliklerinden sizi kurtarır. 2- Size özel tasarlandıkları için performans ve verimlilikleri de diğer paket yazılımlara göre daha iyi olacaktır. Böylece rekabet gücünüz de artacaktır. 3- Özel yazılımlar için eğitimler gerçekleştirileceği için çalışanların programı kullanması da kolaylaşacak ve hatta verimli kullanımlar doğacaktır. 4- Ayrı ayrı yazılımlara ihtiyaç duyulmayacağı için ve herkesin tek bir yazılım içerisinden işlerini yürütmesi sebebiyle, tüm verilerin aynı veritabanı içerisinde toplanması sağlanacaktır. 5- Raporlama ve analiz süreçleri daha etkin bir şekilde yürütülebilecektir. 6- Firmanızda ki departmanların daha etkin ve verimli çalışmasının yanı sıra işletme maliyetlerinde de düşüş yaşayabilirsiniz. 7- Yazılımsal problemleriniz için muhatabınız olan kişi sadece özel yazılımınızı sağlayan geliştiriciler olacaktır. Sadece o kişiyle muhatap olacak ve ayrı kişilerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. 


38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör