Stok Sayımı Neden Önemlidir? hangi Periyotlarda Sayım Yapılmalıdır.

Stok Sayımı Nedir?

Stok sayımı, mağazada veya depolarda tutulan ürünlerin fiziksel sayımı ve teyid edilmesidir.  Stok sayımı sıklığı işletmeden işletmeye değişiklik gösterir, bazılar yılda bir veya iki kez sayım tercih ederken, diğerleri üç aylık veya aylık olmak üzere daha sık sayımlar tercih eder. Bu periyotları belirlerken kriteriniz şu olmalıdır; stoklarımdan ne kadar süreyle emin olmadan işletmeden yönetebilirim?

Elle tutulan stokunuz ile kayıtlarınız arasındaki farklar birçok farklı sorunu tespit etmenize ve daha iyi stok kontrolü ve yönetimi sağlamak için süreçlere sahip olmanızı temin eder.  Sonuç olarak bu, gelecekte artan kârlara neden olacaktır.Stok Sayımının Önemi: Herhangi bir işletmenin düzenli stok sayımına gereksinim duymasının 5 nedeni.

İlk stok sayımınızı öteliyorsanız ve hatta buna hiç gereksinim duyup duymadığınızı düşünüyorsanız, bu makalenin sizi yeniden motive edeceğini ümit ediyoruz! İşletmeniz ister küçük isterse büyük olsun, abartısız bir şekilde düzenli stok sayımlarının yapılması gerektirir.

Düzenli stok sayımları gerçekleştirmek ve mağazalarınız hakkında bir fikir sahibi olmak suretiyle, kârları arttırmak ve işinizi geliştirmek için yeni yollar ararsınız. 

Şimdi stok sayımının herhangi bir işletmenin ayrılmaz bir parçası olduğu konusunda sizi ikna edelim.

Herhangi bir işletmenin düzenli stok sayımına gereksinim duymasının 5 Nedeni

1. Hırsızlığı ortaya çıkarmak ve stok fire sorunlarını tanımlamak

Hırsızlığın olması ve her zaman stok sayımı rakamlarınıza etkisinin olacağı ve noksanlıklara neden olacağı perakende işinde bir gerçekliktir.  Mağaza hırsızlığını asla tamamen durduramayacaksınız ama düzenli stok sayımı yaparak herhangi bir güvenlik incelemesinin gerekli olup olmadığına vurgu yapabilirsiniz ve çalışanlarınız arasında çalmaya meyilli olanların cesaretini kırabilirsiniz.  Ayrıca düzenli olarak yapılan bir stok sayımı hasarlı stok, işlenmemiş veya eksik siparişler ve kötü stok kontrol uygulamaları ile ilgili sorunları da gösterecektir.


2. İş hedeflerinin gerçekleştirildiğinden emin olmak

Stok rakamlarınız arasında noksanlıklar tanımlarsanız, bu, iş hedeflerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan finansal rakamlardaki noksanlıklara denk düşecektir.  Bu anormallikleri erken tespit etmek, bir mali yılın sonunda ve bir plan uygulayacak kadar zamanınız olmadığı bir anda tespit etmekten daha iyidir.


3. Ürün performansını belirlemek

Hangi ürünlerin sattığını ve hangilerinin satmadığını bilmek önemlidir.  Bir stok sayımı bunu sizin için odağa koyacaktır - bir süredir raflarda bekleyen tek bir ürüne ait büyük sayıda stokunuz varsa, bu o ürünün pek de iyi satmadığına yönelik iyi bir işaret olabilir. Buna göre, fiyatını düşürmeniz gerekebilir ya da stok hareketi için o ürünü farklı bir konuma taşımanız gerekebilir.  Bu ayrıca bir üründen beklediğinizden daha az stokunuz olduğunda işe yarar; bunun nedeni ürünün iyi sattığı veya iyi bir konumda olduğu olabilir.


4. Stok sipariş sürecini azami seviyeye çıkarmak

Daha önce belirtildiği üzere stok sayımı farkında olamadığınız stok eksikliklerine vurgu yapacaktır ve bu, iyi satışa sahip ürünleri yeniden sipariş etmenizi tetikleyecektir.  Ayrıca kayıtlarınızda popüler ürünlerle dolu bir paletin bulunduğu görünebilir ama stok sayımından sonra bu paletin nakliye esnasında hasar gördüğünü, çalındığını veya teslim edilmediğini belirlenir.


5. Fiyatlandırma stratejilerinizi güçlendirmek

Bir stok sayımı mali durumunuzu aydınlatır.  Bir stok sayımı, satışlarınızı, kârlarınızı, hangi ürünlerin raflardan tükendiğini ve hangilerinin raflarda kaldığını analiz etmeniz için size mükemmel bir fırsat verir.  Bir stok sayımı, kârları azami seviyeye çıkarmanızı sağlayacak fiyatlandırma stratejilerinizi gözden geçirmenin en ideal anıdır.

76 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör